Skip Content

Sign up for text message alerts




staff directory

Katherine Akers - High School | Special Education

Bill Almond - Maintenance/Transportation | Director of Operations | Transportation Director

Betsy Anderson - Elementary School | Special Education

Dawn Anderson - Elementary School | Kindergarten

Mary Anderson - Elementary School,Middle School | Secretary

Teena Andrews - Middle School | Special Education

Mindy Archer - Elementary School | 5th Grade

Jennifer Arnold - Elementary School | 5th Grade

Jack Arthur - Middle School | Special Education

Jane Bambrook - Elementary School | Instructional Coach

Kristen Bandy - High School | Consumer Science

Stacy Bandy - High School | Principal

Briana Bartlett - Elementary School | Art

Becky Berg - High School | Secretary

Amy Blythe - Elementary School | Kindergarten

David Bower - High School | Construction Trades

Ramona Braden - High School | Nurse

Lona Brager - Elementary School | Nurse

Jayme Braida - Elementary School | Instructional Coach

Kyle Braundmeier - Elementary School,Middle School | Activities Director | Vocal Music

Biography:Grades 3-8 Vocal Music; Middle School Activities Director;

Laura Brehm - High School | French

Lisa Brown - Central Office | Data Administrator/Registrar

Melissa Brown - Middle School | Special Education

Laura Brummel - Middle School | Head Girls Swimming Coach | Language Arts

Nicole Bunnell - Elementary School | 5th Grade

Kris Butler - High School | Language Arts

Stephanie Campbell - High School | Science

Rob Campbell - Middle School | Science

Kelly Carlson - Maintenance/Transportation | Maintenance

Karen Castillo - High School | Spanish

Casolyn Chapman - High School | Social Studies

Pam Chapman - Elementary School | 5th Grade

Jeanne Clark - High School | Instructional Coach

Taeko Cochran - High School | ESL Teacher

Michelle Coleman - Elementary School | Band Director

Michael Comfort - High School | Head Cross Country Coach | Math

Lynette Crawford - Elementary School,Middle School,High School | Food Service Director

Dawn Deffenbaugh - Elementary School | TAG

Anne DeJong - Elementary School | Special Education

Deb DeJong - Middle School | Technology

Shannon DePenning - Elementary School | 1st Grade

Sarah DeRonde - High School | Special Education

Amanda Doud - Elementary School | Instructional Coach

Brett Doud - Middle School | Math

Mike Dursky - Elementary School | Principal

Stephanie Edgren - Middle School | Language Arts

Shaina Edwards - Elementary School | 5th Grade

Alex Edwards - Elementary School | 2nd Grade

Polly Ehret - Middle School | Instructional Coach

Patricia ErkenBrack - High School | Media Specialist

Lauren Ernst - High School | Language Arts | Yearbook Advisor

Marlene Etter - Elementary School | 4th Grade

Joyce Eveland - High School | Math

Shelli Eveland - Elementary School | Kinder Prep

Chad Farner - Middle School | Science

Amanda Foster - Elementary School | Secretary

Bret Foster - High School | Head Boys Golf Coach | Math

Katie Fox - Elementary School | Kindergarten

Sandi Fribley - Middle School | Consumer Science

Linda Frost - High School | District Nurse | Nurse

Andy Fuhs - Middle School | Industrial Technology | PLTW

Felicia Fuller - Middle School | Nurse

Renee Gatton - Elementary School | 2nd Grade

Kim Gile - High School | Business

Clint Gingerich - High School | Head Baseball Coach | Instructional Coach

Hillary Gingerich - Elementary School | Instructional Coach

David Gleason - High School | Technology

Biography:District Technology Repair Specialist

Mike Goudy - High School | Science

Hilary Graham - Webster | Pre-K | Special Education

Kahlie Green - Elementary School | 3rd Grade

Anna Gritters - High School | Language Arts

Courtney Groenendyk - Elementary School | 4th Grade

Kista Grosshans - High School | Physical Education

Angie Grubb - Elementary School | 2nd Grade

Marcia Hadden - Elementary School | Instructional Strategist

Sharon Hammes - Elementary School | Music Teacher

Shari Hankins-Barnhart - Central Office | Technology Director

Jay Harms - High School | Head Softball Coach

Abby Helmon - Middle School | Special Education

Sally Herd - Webster | Office Manager

Allen Herrmann - High School | Special Education

Mary Hersom - Elementary School | Kindergarten

Beth Hodges - Elementary School | Kindergarten

Brett Hoffman - Middle School | 6th Grade | Math | Science

Tom Hogenson - Middle School | Guidance Counselor

Dana Hols - Middle School | At Risk Counselor

Andy Hotek - Middle School | Principal

Alana Hutchinson - High School | Social Studies

Haley Jenkins - Elementary School | Kindergarten

Jake Jenkins - Middle School | Head Football Coach | Science

Beverly Jenkinson - High School | Math

Matthew Johnson - High School | Special Education

Janet Johnson - Elementary School | Guidance Counselor

Amanda Johnson-Hoffman - Middle School | Guidance Counselor

Wyleen Johnston - Elementary School | Special Education

Steve Kaisand - Middle School | Head Girls Basketball Coach | Math

Matthew Kargol - High School | Art

Jaime Kecy - Elementary School | 4th Grade

Emily Kelly - Elementary School | Special Education

Connor Kem - Elementary School | Physical Education

Alex Knoot - Middle School | Special Education

Brent Knoot - Middle School | Art

Carol Knoot - Elementary School | 3rd Grade

Tamara Knudtson - High School | Science

Stacey Lamb - Maintenance/Transportation | Secretary

Biography:Maintenance & Transportation Secretary

Betty Ann Latchaw - High School | Special Education

Melissa Letzring - Elementary School | Instructional Strategist

Jolene Liebl - Elementary School | 1st Grade | 2nd Grade | Kinder Prep | Kindergarten | Principal

Biography:K-2 Principal

Jeff Lorentzen - High School | Social Studies

Kim Lowry - Middle School | Language Arts

Elizabeth Luck - Middle School | Physical Education

Kelly Luck - Middle School | Social Studies

Janna Lundein - High School | TAG

Jason Maddy - Middle School | Social Studies

Stacey Maddy - Middle School | Math

Savanna Mason - Elementary School | 3rd Grade

Carmen Matanane - Middle School | 6th Grade | Math | Science

Molly McCaulley - Middle School | TAG

Alice McDanel - Elementary School | Special Education

Erik McGee - Elementary School | Special Education

Bruce McLellan - Middle School,High School | Orchestra

Kristi McPherren - Elementary School | Instructional Strategist

Leslie Meyer - Elementary School | 1st Grade

Travis Miller - High School | Special Education

Denise Morgan - Middle School | Social Studies

Denise Morris - Elementary School | 1st Grade

Biography:https://firstgrademorris.shutterfly.com/

Brittany Morris - Elementary School | Kindergarten

Mike Mott - Maintenance/Transportation | Maintenance

Michelle Nelson - Elementary School | Special Education

Shannon Nikkel - Elementary School | 1st Grade

Patty Nimtz - Middle School | Secretary

Steve Overbergen - Elementary School | 3rd Grade

Ryan Parker - High School | Activities Director | Head Boys Basketball Coach

Dennis Parks - High School | Head Girls Golf Coach | Industrial Technology | PLTW

Biography:Project Lead the Way

Michelle Patton - Elementary School | Special Education

Angela Pedersen - Central Office | Home School Assistance Program Coordinator

Carolyn Pederson - Elementary School | Dean of Students

Bill Pester - Middle School | Special Education

Jennifer Peterson - Elementary School | Physical Education

Paige Pierson - Middle School | Math

Annah Pollock - Elementary School | Secretary

Dannitta Presley - High School | Secretary

Joy Prothero - Central Office | Curriculum Director

Marian Raum - Middle School | Instructional Coach

Rusty Raymond - Middle School | Band Director

Autumn Reisetter - High School | Special Education

Russ Reiter - Central Office | Superintendent

Amanda Reynolds - High School | Social Studies

Kathy Richmond - Elementary School | 1st Grade

Maggie Riggs - Elementary School | 2nd Grade

Mollie Roach - Middle School | 6th Grade

Stephanie Roberts - Elementary School | 3rd Grade

Ann Roberts - Middle School | Language Arts

Elizabeth Roe - Elementary School | 3rd Grade

Lynne Rogers - Elementary School | 2nd Grade

Laura Ross - High School | Language Arts

Amanda Russell - Elementary School | Special Education

Amanda J Russell - Elementary School | Special Education

Jessica Ryals - Elementary School | 2nd Grade

Sharon Sage - Elementary School | 2nd Grade

Mark Scholes - Middle School | Assistant Principal

Tim Scott - High School | Assistant Principal

Dana Sereg - Elementary School | 3rd Grade

Christine Shannon - Elementary School | Secretary

Cory Sheeley - High School | Math | Science

Jennifer Sheets - High School | Special Education

Amy Simmons - High School | Guidance Counselor

William Smead - Elementary School,Middle School | Technology

Jodi Steinlage - Elementary School | Instructional Strategist

Kirsten Stek - Middle School | Science

Mike Sterner - Middle School | Head Boys Track Coach | Social Studies

Molly Sterner - High School | Language Arts

Orla Stodghill - Elementary School | Art

Allison Stout - Elementary School | Instructional Strategist

Jennifer Stout - Middle School | Language Arts

Joi Stout - Elementary School | Instructional Strategist

Molly Tabbert - Central Office | Secretary

Katie Taylor - Elementary School | 4th Grade

Kimberly Tighe - High School | Secretary

Biography:Student Services Secretary

Bill Tolles - Maintenance/Transportation | Maintenance

Biography:Maintenance Supervisor specializing in Electrical.

Alan Tolliver - Maintenance/Transportation | Maintenance

Biography:Specializing in Plumbing and HVAC

Corey Trainer - Elementary School | Guidance Counselor

Mark VanderMeiden - Maintenance/Transportation | Transportation Mechanic

Biography:Transportation Mechanic

Megan VandeVoort - Elementary School | 1st Grade

Lisa VanKooten - Elementary School | 4th Grade

Valerie VanMaanen - Elementary School | Instructional Strategist

Carrie VanMersbergen - High School | Consumer Science

Jan VanWaardhuizen - Elementary School | 5th Grade

Stacy Veiseth - Elementary School | 2nd Grade

Tim Veiseth - Elementary School | 3rd Grade | 4th Grade | 5th Grade | Principal

Lynne Veldhuizen - High School | Secretary

D'Arcy VerBeek - Middle School | Secretary

Tim Vermeer - High School | Science

Chad Vink - Central Office | Business Manager & Board Secretary

Biography:Business Manager & Board Secretary

Rich Waddington - High School | Band Director

Lisa Walston - Central Office | Personnel & Finance

Stacy Walston - Middle School | Language Arts

Todd Warnecke - High School | At Risk Counselor

Chase Weber - High School | Physical Education

Chris Weinreich - Middle School,High School | Vocal Music

Jessica Weinreich - High School | Language Arts

Ashley Westhoff - Elementary School | 1st Grade

Jacie White - High School | Business

Karen White - Elementary School | Media Specialist

Sharon Wilkin - Elementary School | 4th Grade

Vicky Wyngarden - Central Office | Payroll

Taylor Zimmerman - High School | Special Education